Jak správně vybrat činky na posilování?

Cvičení s činkami je velmi účinnou a jednoduchou aktivitou, která vám může posloužit k vytvarování určitých svalových partií a k celkovému zpevnění. Činky také najdou využití při aerobních aktivitách.

Silový trénink s činkami neprospěje jen vaší postavě, ale také celkovému zdraví.

Navíc má cvičení obecně blahodárný vliv na psychiku. Pravidelná pohybová aktivita zvýší vaši odolnost vůči stresu, napomůže snížit úzkost a zlepší i váš spánek.

Cvičit s činkami tak může každý, kdo chce udělat něco pro svou psychickou a fyzickou kondici a cítit se ve svém těle dobře.

cinky

Výhody činek

Cvičení doma přináší výraznou úsporu času a eliminuje potřebu cestovat do posilovny, což může být jak časově tak finančně náročné. Investice do domácího posilovacího vybavení, jako jsou činky, se tak může stát ekonomicky výhodnější ve srovnání s nákupem členství ve veřejném fitness centru.

Jednou z největších předností činek je jejich přijatelná cena ve srovnání s náklady na komplexnější posilovací zařízení, jako jsou posilovací lavice nebo profesionální stroje, což z nich činí ideální volbu pro domácí cvičení. Činky nabízí širokou škálu možností cvičení a jsou vhodné pro posilování různých svalových skupin po celém těle, aniž by se cvičenec musel věnovat složitému učení technik. Tento atribut je činí přístupnými i pro začátečníky, kteří mohou základy ovládnout během krátké doby.

Další významnou výhodou činek je jejich kompaktnost, která je zvláště užitečná v omezeném prostoru malých bytů. Činky nezabírají mnoho místa a snadno se skladují. Tím se stávají praktickou a efektivní volbou pro ty, kteří chtějí cvičit pohodlně doma bez potřeby velkých prostorových úprav.

Jak vybrat činky

Při výběru činek na posilování je důležité vzít v úvahu několik klíčových faktorů. Níže naleznete průvodce, který vám pomůže vybrat ideální činky pro vaše posilování.

 1. Ujasněte si své fitness cíle

Před nákupem činek je důležité mít jasno ve svých fitness cílech. Rozdílné typy činek mohou být vhodnější pro různé typy cvičení – například pro budování svalové hmoty, zvyšování síly, kondiční trénink, nebo pro rehabilitaci.

 1. Vyberte typ činky
 • Fixní činky: Tyto činky mají pevně danou hmotnost, což znamená, že pro různé cvičení nebo postup v tréninku budete potřebovat více sad různých hmotností.
 • Nastavitelné činky: Umožňují vám měnit hmotnost na jedné sadě činek, což šetří prostor a může být nákladově efektivnější, pokud plánujete používat různé hmotnosti.
 • Kettlebells: Jsou to speciální typy činek, které jsou vhodné pro dynamické cvičení zaměřené na celkovou kondici, sílu a flexibilitu.
 • Aerobní činky: Oblíbený je tento typ činek zejména u žen. Určeny jsou pro aerobní cvičení, tedy primárně pro takovou aktivitu, při níž nevzniká kyslíkový dluh a jejím hlavním cílem je spalování tuku, ne nárůst svalové hmoty. 
 1. Zvažte materiál

Činky jsou vyrobeny z různých materiálů, včetně oceli, železa, neoprenu nebo vinylu. Ocelové a železné činky jsou trvanlivější a ideální pro intenzivní trénink, zatímco neoprenové nebo vinylové činky mohou být pohodlnější pro domácí použití, zvláště pokud trénujete na tvrdých podlahách.

 1. Uvažujte o hmotnosti

Začněte s hmotnostmi, které odpovídají vaší současné úrovni síly, ale mějte na paměti, že vaše síla se bude zvyšovat. Mít různorodý rozsah hmotností vám umožní postupně zvyšovat zátěž a adaptovat vaše tréninky podle vašeho pokroku.

 1. Přemýšlejte o ergonomii

Tvar a design činek může ovlivnit vaše pohodlí při cvičení. Ergonomicky navržené rukojeti mohou snížit riziko úrazu a zlepšit vaši schopnost udržet správnou formu při cvičení.

 1. Bezpečnost

Zajistěte, že činky, které si vyberete, jsou bezpečné k používání. Nastavitelné činky by měly mít spolehlivý zámkový systém, aby se zabránilo nechtěnému uvolnění závaží během cvičení.

 1. Recenze a doporučení

Před nákupem si přečtěte recenze a získejte doporučení od známých nebo fitness profesionálů. Zkušenosti ostatních vám mohou pomoci odhalit potenciální výhody nebo nedostatky specifických modelů činek.

Teď již máte k dispozici všechny informace, takže je nejvyšší čas se podívat na tu správnou činku pro Vás!