Jak vybrat gymnastický míč?

Pro koho je vhodný?

Nejoblíbenější a nejrozšířenější rehabilitační pomůcky jsou bezesporu velké gymnastické míče (říká se jim také gymbally). Gymnastické míče nabízí široké možnosti na procvičení zádových i jiných svalů. Cvičení na velkém míči je vhodné pro všechny dospělé, jako cvičení pro těhotné, či cvičení pro seniory. Stále častěji se objevují gymnastické míče také ve školkách a jiných zařízeních pro děti, které si při cvičení užijí mimo jiné i spoustu zábavy. Gymbally pomáhají zlepšit, či dokonce odstranit poruchy svalového napětí, poruchy pohybového aparátu, napravit vybočení páteře (skoliózu) a kulatá záda (kyfózu), zlepšit koordinaci dechu u onemocnění dechového ústrojí a dokonce mohou pomoci i při onemocněních srdce.

gymball

Správná velikost

Při výběru míče je důležitá jeho velikost – když se na míč vzpřímeně posadíte a položíte chodidla na zem, vaše kyčle a kolena by měla svírat pravý úhel. Velikost gymnastického míče se určuje podle výšky uživatele. Gymbally jsou rozděleny podle průměru, zpravidla na 45 cm, 55 cm, 65 cm, 75 cm a největší 85 cm. Existují také extra velké gymnastické míče o průměru až 120 cm nebo oválné gymnastické míče, které se používají spíše pro specifická rehabilitační cvičení, nejčastěji pod vedením fyzioterapeuta.

VÝŠKA POSTAVY VELIKOST MÍČE
140 - 155 cm 45 cm
150 - 165 cm 55 cm
160 - 180 cm 65 cm
175 - 190 cm 75 cm
185 cm a více 85 cm

   

Benefity používání

Velké množství zdravotních problémů, které nás trápí, včetně bolesti zad, jsou důsledkem našeho moderního životního stylu. Příliš dlouho sedíme ve škole, v práci a dokonce i ve svém volném čase. Nedostatek pohybu vede ke ztrátě přirozeného posilování svalstva, což je v důsledku poměrně velké riziko pro naše zdraví. Posilování zádového svalstva, například na velkém míči, a odpovídající pohybová aktivita jsou nejen prevencí proti bolesti zad, ale působí pozitivně na celé tělo. Cvičení má příznivý vliv také na psychiku člověka.

Gymnastický míč je cvičební a rehabilitační pomůcka vhodná pro všechny druhy léčby jako je fyzioterapie, ergoterapie, cvičení zádových svalů, prenatální cvičení, standardní rehabilitace, cvičení psychomotoriky a také pro zlepšení držení těla.

Pokud vás ze sezení na židli bolí záda nebo vám není příliš pohodlné, jako náhradu můžete využít gymnastický míč, který navíc podporuje zdravé sezení. Při sezení na míči je důležité být v takové poloze, aby kolena svírala pravý úhel a ploskami nohou jste si dotýkali země. Židli ale nenahrazujte za míč po celou dobu dne, míč použijte tak 2x až 3x na 30 minut. 

VÝHODY 
správné držení těla
lepší rovnováha
aktivace středu těla
nezatěžuje klouby
cvičení i relaxace

 

Instrukce k používání

  • Před prvním použitím je nutné gymnastický míč nafouknout
  • Nenafukujte míč přes předepsaný maximální průměr zobrazený na míči a na obale
  • Míč nafukujte postupně a pomalu
  • Míč by měl mít pokojovou teplotu
  • Po prvním nafouknutí nechejte míč několik hodin stát, než jej použijete
  • Nejlepší vlastnosti má míč nafouknutý na 90% maximálního průměru
  • Míč nenechávejte v blízkosti ostrých a špičatých předmětů nebo zdrojů světla. Míče nepoužívejte v blízkosti schodů
  • Míče je možné uskladňovat nafouknuté a to ve speciálních miskách a podstavcích pod míče nebo v sítích

 

Čím gymnastický míč nafouknout?

Nožní pumpa Pumpičku mačkáte ve stoje nohou a tak si pohodlně můžete gymnastický míč nafouknout.

Ruční pumpa Klasická pumpička pro nafouknutí příslušenství do vody, matrací a právě také gymnastických míčů.

Kompresor S kompresorem nafouknete míč nejrychleji a bez námahy. Je ovšem za potřebí elektřina.